בושה בושה
גילוי סרטן - הסוף קרב, קושי בצד העצמה

גילוי של סרטן בגופך,  במיוחד כאשר מדובר בסרטן קטלני כמו סרטן הלבלב,  משנה את חייך  מהקצה,  תוך טלטלה של ממש לך ולבני המשפחה הקרובים.  עם זאת,  יש במצב זה גם העצמה אישית, המביאה לא אחת לאימוץ גישה חיובית יותר אל החיים. עם נחישות,  אופטימיות,  רופאים טובים וגם מזל, במספר הולך וגדל של סוגי סרטן שונים, אפשר לחיות שנים רבות באיכות חיים טובה. ככל שחולף הזמן, מתפתח המחקר והגילויים החדשניים וישנם סוגי סרטן רבים, שאפשר  להביאם לידי רמיסיה (הפסקה),  ארוכה, תוך הפיכתם למעין מחלה כרונית גרידא.  גם באותם מקרים של סרטן קטלני,  אם המחלה התגלתה מבעוד מאד, ניתן לשפר באופן משמעותי את תוחלת החיים ואת איכותם.  למרות שהסרטן שהתגלה אצלי בנובמבר 2012, היה מהסוג היותר גרוע, (אנדקרצינומה של הלבלב),  האמנתי כי  על-ידי טיפול אונקולוגי, בסיוע טיפול  אלטרנטיבי  אינטגרטיבי משלים,  אוכל להרויח כמה שנים טובות של חיים  באיכות סבירה. כך האמנתי וכך פעלתי.

 

אינני מדען החיים ואין לי ידע במתמטיקה או ביולוגיה ומשם כך, לא למדתי ולא עסקתי בהבנת התהליכים הביולוגים המתרחשים בגוף עם הופעת הסרטן ובדרכי הריפוי.  עסקתי  בעיקר בהיבטים הארגוניים של ניהול המחלה, בחינת השירותים ודרכי הריפוי השונות, תוך הבנה והכלה של התהליכים השונים המורכבים אותם צריך החולה ובני משפחתו לעבור בדרך הקשה.

 

אין בכתוב המלצה לדרך כזו או אחרת, שבחים לרופאים אלה או אחרים,  או ביקורת פרטנית לגבי גופים מסוימים  המציעים ריפוי, גם כשאין ביכולתם לקיים זאת כלל ועיקר.  אינני ממליץ על דרכי התנהלות או התנהגות כאלה או אחרים,  ואני מביא על קצה המזלג את שעברתי אני, בתקווה שיהיו כאלה, שימצאו כאן כמה פירורים שיכולים לסייע להם במצבם.

הפחד מהמוות המתקרב, במרבית המקרים משתק את הנפגעים או מכניס אותם לחרדה כבדה, הפוגעת באיכות חייהם. אכן, סרטן בדרך כלל, מקדים את הסוף הצפוי לכל אחד ממילא, שכן החיים שלנו על-אדמות הם קצובים, וגם הבריאים ביותר לא יחיו לעד. ככל שהמחלה תוקפת אותך בגיל מבוגר יותר, מטבעו, שהשנים שהסרטן יגזול ממך, יהיו מעטות יותר.  אם תתמודד עם המחלה באופן אמיץ, פתוח, תוך השענות על האהבה של משפחתך, סיכויי הבראתך גדולים יותר ואיכות חייך תהיה טובה יותר.

אנחנו הציבור, מכירים סוגי מחלת סרטן שונות (שד, קיבה, כבד, ריאות וכו'), תוך שרובנו איננו ער, כי קיימים הבדלים גדולים בסיכויי הדיכוי של המחלה, בין סוג אחד לשני. במציאות כל אחד מסוגי סרטן ראשיים אלה, מחולק לתת-סוגים שונים, כאשר דרכי וסיכויי הריפוי הם שונים. מכאן, בשפת ההדיוטות, סרטן  כבד למשל הוא סוג כללי המכיל סוגים שונים של מחלה, התלויה בגנים השונים ובמוטציות הגנטיות הנמצאות בגידול ובגנים בגוף החולה. אנו שומעים כיום לבקרים, על  טיפולים מוצלחים בסרטן כזה או אחר, אך אלה, לרוב מוגבלים רק למקרים של המצאות מוטציות מסוימות בגידול, להן הצליחה הרפואה החדשנית, למצוא הקלה ורמיסיה ארוכה יותר, תוך סבל קטן יותר בעת הטיפולים.

 

מיליוני אנשים בעולים חולים בסרטן מדי שנה. מאות אלפים מהם נמצאים בישראל. מאות מיליארדים של דולרים מושקעים במחקר, ואכן הושגה בשנים האחרונות התקדמות עצומה, בתחומים כמו 'טיפול מותאם אישי', טיפול אימוטרפי - בו מערכת החיסון מסייעת לריפוי עצמי וכן שיטות רבות אחרות.

מעבור למאמרים המקצועיים הקשים לקריאה בידי הציבור, התקשורת מוצפת בשלל כתבות, בחלקן פרי עטם של חוקרים רציניים, שחלקם  מוצאים עצמם כותבים מאמרים שהם עדיין בוסר, זאת בין השאר, כדי להאדיר את שם המוסד בו הם עובדים. צריך להיות מאד בררן, ולהיוועץ ברופא האונקולוג ולא להסתמך על סיפורי חברים (שהם אמת, או על קבוצות מטפלים רבות).

 

במקביל למערכת הרפואה הקונבציונאלית,  הפועלת בישראל ברמה גבוהה עם רופאים מוכשרים ומסורים, פועלת בעולם ובישראל מערכת  של רפואה משלימה או אלטרטניבית,  השואבת את הידע והניסיון מעמים עתיקים ורפואה מסורתית, בלוויית מחקרים רבים. מדובר בתעשיות של מיליארדים ,וניתן לומר כי קיים חוסר אמון מוחלט  לעתים כדי איבה,  בין האונקולוגיה הקלסית, המשתמשת בכלים כירוגים, כימותרפיה והקרנות, לבין הרפואה  האלטרנטיבית, המסתמך על אורח חייים ובעיקר תוספים למינהם.

 

ישנן מחלות, בהן מספר החולים קטן יחסית (כמו סרטן הלבללב (450-500 חולים לשנה), מצב אשר אינו מאפשר התמחות בתחום זה, המטופל על-ידי אונקולוגים של דרכי העיכול. זאת בעוד בכמה ארצות באירופה, או במרכזים גדולים בארה"ב, ישנם מכונים המאוישים רק ברופאים העוסקים בלבלב (או סרטנים פחות שכיחים אחרים).  הטובים בה הם: ג'ון הופקיס בלטימור, סלואן קטרינג ניו-יורק,  אנדרסון -  יוסטון,  דנה פרבר, בוסטון ג'נראל, הארווארד, מיו  ואח'.  למרות זאת,  רמת הידע של הרופאים הטובים בתחום בישראל היא גבוהה והם מועדנים  למדי במה שנעשה בעולם.

 

 

  • מה עושים כאשר מתגלה הסרטן.

 

כאשר הקביעה או אפילו החשש, כי התגלה אצלך סרטן, לאחר הטראומה הראשונה, אתה עומד במבחן תמידי והשאלות -  מה עושים, כיצד  מטפלים במחלה הממארת, איפוא אצל איזה רופא, באיזה שיטה, ומה אסור לעשות או לא מומלץ לעשות אצל מטפלים שונים המציעים מזור למחלה -  שבה ועולה אצל ואצל בני משפחתך.  תנשום נשימה עמוקה (במובן המטאפורי), ותכלכל מעשיך ביישוב דעת, תוך פתיחות עד כמה שהדבר ניתן ועד כמה שאתה  או הקרובים אליך, מסוגלים  לכך.

יש מה לעשות, וכל יום שחולף, מפורסמים עוד מחקרים בנושא הסרטן, שאולי אחד מהם, יסייע בידך. עם זאת, תקרא את הדברים בזהירות הדרושה שכן רבים מבין הפרסומים בתקשורת ובהרצאות ומאמרים של  רופאים טובים ומנוסים, מבטיחים מה שעדיין אינו בשל.

 

מכוונתי, בהמשך הדרך להביא את מה שעובר עלי ואת הדרכים שחיפשתי כדי לשפר את סיכויי לשרוד ולחיות באיכות חיים טובה. כל מה שאביא, אינו בבחינת ייעוץ או המלצה לאחרים לפעול כך או אחרת, אלא אני מקווה כי יהיה בכתוב, חומר למחשבה, כדי לנתב את המהלכים, תוך ייעוץ רפואי אונקולוגי צמוד.

חשיפה ראשונה, פרטים, תובנות התנהלות 1.7.15

לאחר תחילת הכימותרפיה, החלטתי לחשוף באתר בושה, כי אני חולה בסרטן קטלני. המשכתי להפעיל את האתר אם כי בעוצמה נמוכה, וכן השבתי לכל פניות הגולשים (מה שאינו מפורסם באתר).

 

המקרה האישי, מעת הגילוי בנובמבר 2011 ועד סמוך לסוף

 

המקרה האישי - מנובמבר 2011 עת אובחן הסרטן

בנובמבר 2011, גילו אצלי  לי  ציסטה בלבלב בעקבות CT  של הבטן  אותו עשיתי כדי לשלול   מיחושים שונים בדרכי העיכול, שאין להם קשר ללבלב.  גם גילוי הציסטה, שלא נראתה ממאירה, לא עורר אצלי חשש, אך  לא הזנחתי את הממצא בבחינת 'יהיה בסדר' או 'זה שום דבר'  ועשיתי ופעלתי כדי לקיים בירור לבדיקת הממצא ופעלתי  כל שהורו לי הרופאים.  ראה:

 

 

 

 

 

 

אין בכתוב  בעמוד זה או בעמודים האחרים אותם הבאתי באתר בושה  בנושאי הסרטן  או בנושאי בריאות אחרים, בשום אופן משום עצה רפואית כלשהי. לכך, ישנם רופאים, ומטפלים בתחומים שונים.

 

מיד לאחר שובי מבית החולים חזרתי לפעילות מלאה של אתר בושה ועמו מאבקי למען חברה ושלטון הוגנים וטובים יותר,  והדבר הראשון שעשיתי שהגעתי הבייתה היה לענות לפניות הגולשים שהצטברו בתיבת הדוא"ל של אתר בושה.  היה ברור לי, כי חלק מזמני, יוקדש לנושא מחלת הסרטן, אם כי החלטתי לא אשאב כל כולי  לתוך עניין הסרטן,  וכי אקדיש לכך, רק חלק לא גדול מזמני.

 

כשאתה מתחיל טיפול אונקולוגי המבוצע באחד מהמרכזים  בישראל לטיפול בחולי סרטן במסגרת הרפואה הציבורית, הרופא האונקולוג המטפל בך, הופך להיות האורים והתומים בכל הקשור בגופך. אתה יכול לחקור, לבדוק, לשאול, לברר, לבקר רופאים אחרים, לבקש חוות-דעת שנייה מרופא בארץ  או בחו"ל, אבל  לדידי,  נקודת המרכז הייתה האונקולוגית אליה הוצבתי בבית החולים שיבא - תל השומר, ד"ר עינת שחם-שמואלי,  מומחית מהמעלה הראשונה בנושא גידולים בדרכי העיכול.

 

הייתי במצב בו גופי היה נקי לכאורה מסרטן, תוך שאני מקבל טיפול כימותרפי אדג'וונטי,  שצריך לדחות ככל הניתן את שובו של הסרטן או גרורות.  וכידוע, סרטן הלבלב, הרבה יותר מסוגי סרטן אחרים, אוהב לחזור.

קיבלתי כמה החלטות מלכתחילה:

שאני ממלא בקפידה אחר כל הנחיות  הרופאה האונקולוגית והצוות הרפואי בשיבא.

אני מנסה לבדוק דרכים נוספות בהם אני יכול לדחות  את שובו של הסרטן ככל האפשר.

אני מדווח ומקבל את אישורה או הסכמתה של ד"ר עינת שחם שמואלי האונקולוגית, לכל מהלך שאני עושה גם אם היא אינה סבורה כי יש תועלת בדרך זו.

להתרכז בדרכי הטיפול המוכרות על-ידי הרפואה האונקולוגית, ותוך הימנעות לצרוך מוצרים או תוספים שאינני יודע מה הם מכילים ולא לבקר מרפאות  של רופאים או מרפאים לסוגיהם, המציעים שלל פתרונות איך להימנע מהסרטן.  האינטרנט מלא באתרים המספרים על הצלחות כאלה או אחרות, ולך תדע מה נכון ומה לא ?

אין לי כישורים וידע מדעי והבנתי שכמה שאשקיע לא יעלה בידי להבין את התהליכים הביולוגים השונים, את הגורמים לסרטן ומה ניתן לעשות.  זוהי מלאכתם של הרופאים האונקולוגים, שבישראל הם ברמה גבוהה למדי. ולפיכך,  לא עסקתי בחקר  סוד הדברים, אלא בבחינת האפשרויות הקיימות.

 

 

 

  • טיפול אינטגרטיבי בסרטן

 

ביקרתי אצל ד"ר משה פרנקל,  רופא המתמחה בטיפול אינטגרטיבי בסרטן  והביקור אצלו  האיר את עיני בכמה היבטים של המחלה  והדרך להתמודד עמה כדי לדחות את חזרתה.  ד'ר פרנקל המליץ על  ספרו של ד"ר דויד סרוואן-שרייבר  'לא לסרטן', (הוצאת מודן),  בו מצאתי עניין רב. הספר קריא, חלקים ממנו מרתקים והוא פותח בפניך צוהר אל כללי התנהלות, שעשויים להביא לידי שינוי במצבנו.

 

ד"ר שחם שמואלי סבורה, כי בתחום הסרטן בכלל ובתחום סרטן הלבלב בפרט, רב הנסתר על הידוע, וכי לא ברור כלל, כי תזונה כזו או אחרת, יש בה להועיל בכך שתדחה את  שובו של הסרטן.  עם זאת,  כל עוד אני אוכל מוצרים או צמחים מוכרים ולא תערובות עלומות כאלה או אחרות,  לא היה לה שום התנגדות שאצרוך מזון או גלולות של  ויטמינים או מינרלים או צמחים מסוימים.  לעניין  התזונה,  אכתוב פוסט נפרד.

 

 

 

  • טיפול מותאם אישי

 

נושא הטפול המותאם האישי בסרטן,  לפי סוג הגידול והמאפיינים הגנטיים של הגידול או של האדם,  הולך ותופס תאוצה  בעולם הרחב, בעיקר במרכזים הרפואיים הגדולים לטיפול בסרטן.   ישנם הרבה מאמרים של רופאים ומדעני סרטן, מדברים הרבה בכנסים רפואיים, ישנם מאמרים בעיתונות הרגילה, ונראה כי מדובר ברפואת המחר.  החלטתי שאני ממצה כל מה שבידי לעשות, כדי לבחון גם טיפול מותאם אישית במקרה הפרטני שלי.  תוך מספר ימים אעלה את ניסיוני בתחום זה לאתר.

 

 

  • טיפול משלים תומך

 

בעת הטיפולים הכימותרפיים, קבלתי טיפול של דיקור סיני, באמצעות שירותי רפואה משלימה של  קופת חולים כללית.  ביקור שבועי, שעלותו אינה רבה,  בו שכבתי על מיטת הטיפולים, כשכמה מחטים דקות תקועות בגופי. (הטיפול לא כאב, אבל משהו בראש שלי, לא אהב את הרעיון).

לאחר גמר הטיפולים הכימותרפיים, הומלץ לי לעשות כמה טיפולים מרגיעים את הגוף והנפש כמו,  רפלקסולוגיה ועיסוי, אך משום מה, העניין לא יצא אל הפועל בלא כל סיבה...

 

פעילות גופנית

אין חולק על כך, כי פעילות גופנית מבוקרת היא חיונית לחיזוק הגוף והגדלת הסיכוי לאי-חזרת המחלה.   למרות  מכאובי הגוף (הלא מכבידים מדי), לאחר ניתוח הוויפל,  אני מתמיד בהליכה של  כ - 45 דקות מספר פעמים בשבוע.  חזרתי להלך במקום לנסוע במכונית והליכה של כמה קילומטרים,  חזרה להיות מעשה של מה בכך.   חזרתי לטייל עם קבוצת החברים במרחבי ישראל,  אבל הגיל עושה את שלו והמרחקים שהקבוצה צועדת, הולכים ופוחתים עם השנים,  כך שאין לי כיום שום בעייה להיות שוב אחד מהשורה.  (אני נוהג לתעד את הטיולים שאני עושה וניתן לקרוא על כך באתר בושה).

 

פעילות לנפש ולרוח

מאז  סיום הטיפולים באוקטובר  2013, הייתי עם רעייתי כבר פעמיים בחו"ל.  נהניתי מכל רגע, וגם בנושא התאווה לארוחות גורמה, התיאבון עדיין לא שב לקדמותו, נהניתי מאד מהארוחות הטובות.  בכל ההיבטים הגופניים של הטיולים, לא חשתי שום מגבלה לעשות הכול ואפילו לרוץ בראש לעבר הקתדרלות, בראש העייירות המקסימות של טוסקנה.

 

 

 

 

 

 

ראה באתר בושה -

 

 

כיסוי ביטוחי לחולים אונקולוגיים

חולי סרטן, שיש להם ביטוח משלים בשירותי בריאות מסוג פלטינום,  ראוי כי ישימו לב לכיסוי הביטוחי לגביהם, שנכלל בפוליסה מאז  1 במאי 2013.   'כללית מושלם'  הציעו לבעלי ביטוח 'פלטינום' שלהם, הטבה של ממש,  אך המציאות אותה גיליתי, הייתה חבילה יפה, שתוכנה בחלקו בעייתי, ובעיקר, על גבם של החולים האונקולוגים, מערימים קשיים של ממש לקבל את המגיע להם על-פי הפוליסה.  ראה:

 

 

 

אתר בושה לא עסק בעבר בנושאי בריאות ואת הבעיות במערכת הבריאות בהם נתקלתי, העדפתי לבלוע בשתיקה, מה עוד, שלרוב היו לי תשבוחות על הסגל הרפואי, הסיעודי וגם המינהלי.  בעבר  הבאתי באתר בושה,  כמה נושאים בריאותיים אישיים, שיש בהם לסייע לציבור,  ביניהם שני נושאים הקשורים בגילוי מוקדם של סרטן.  ראה:

 

 

 

 

דפים אלה זוכיים לכניסת של מספר גולשים רב יחסית. אני מקווה כי גם הדברים שאביא אודות מחלת הסרטן,  שכמובן יעסיק  חלק מזמני בעתיד, יביאו תועלת לאחרים. ראה:

 

 

 


title Filter     מספר מאמרים 
# כותרת מאמר
1 המקרה שלי - סרטן הלבלב
2 גילוי הסרטן בגופי
3 התמודדות עם הסרטן - כתבות
4 קנאביס רפואי
5 1.7.13 סרטן אישי - פרטים - תובנות, התנהלות
 

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

discount microsoft office 2010 teachers 
best price parallels 
discount oem software 
buy windows xp 64 online 
rosetta stone discount student 
cialis da 20 mg viagra kaufen paypal viagra vrai viagra quanto costa in farmacia viagra kopen online
tadalafil best price sildenafil vs tadalafil vs vardenafil viagra online reviews order cialis professional is levitra over the counter
viagra in india tadalafi from india india viagra generic viagra tablets online generic viagra blue pill 25mg