בושה בושה
הרצליה רח' סוקולוב - מרכז ישן - חדש ושוב הורסים

15.3.15  התוכנית הגרנדיוזית של  ראש העירייה להפיכת רחוב סוקולוב  בהרצליה למרכז עיר חדש בו רחוב  יהיה חד-סטרי, בעל נתיב אחד ממותן תנועה ומדרכות רחבות, הושלמה בשנת 2008. מלכתחילה, עוד בטרם התחלת העבודות היה ברור לי כי התוכנית  מושתתת על תפישה לקוייה  של יעל גרמן והקרובים אליה באשר להבנת  מהותו של הרחוב העירוני המרכזי. רק לאחר הסתלקותה של יעל גרמן, מתפקיד ראש העיר, ובחירתו של משה פדלון בנובמבר 2013 כראש העירייה, הגיעה עת השינוי.  עם זאת, למיטב הבנתי, תוכנית השינוי לא הוצגה לדיון  אמיתי וכנה בפני תושבי העיר, ושוב עולה החשש, כי  המיליונים שיושקעו בשינוי המרכז החדש, ההריסה והסלילה מחדש,  לא יצליחו להפוך את רחוב סוקולוב, למרכז מסחרי סואן ומפתה המושך אליו את תושבי הרצליה והאזור. משה פדלון החמיץ הזדמנות לעשות שינוי של ממש  ברחוב הראשי של הרצליה, והחליט על תוכנית בינונית, שתשפר  את זרימת התנועה ברחוב סוקולוב, אך אין בה די, להפוך את רחוב סוקולוב  למקור גאווה לתושבי העיר וברכה למסחר בעיר.  ראה:

 

 

רחוב סוקולוב בהרצליה, היה זקוק לשינוי רבתי, אך כאשר ראש העירייה, מתאהבת בקונצפט מסויים, ואוזניה ערלות לשמוע ביקורת ולשקול צעדיה בהתאם, התוצאה עלולה להיות קטסטרופה ונזק של מיליוני שקלים.

לא מדובר בקבלת שוחד או גניבה, אלא סתם באוולת, יוהרה, אטימות וחוסר יכולת.  וכך, הלכו לטמיון עשרות מיליונים, נגרם נזק עקיף של  סכום עתק לכלכלה העירונית ואין  דורש דין וחשבון מהאחראים ואפילו ביקורת של ממש לא נמתחת עליהם.

קריאת הסאגה הזו, היא שיעור מחנך עבור כל נברחי הציבור ברשויות המקומיות ובכלל.

רחוב סוקולוב – מרכז העיר החדש של הרצליה, פסגת הישגייה כביכול של יעל גרמן, ראש העירייה עד 2013,  היה אמור על-פי חזונה של יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה   שהגתה ויזמה את הקמתו, להיות דוגמא ומופת של תכנון אורבני של מרכז עיר, שימשוך אליו מבקרים וקונים מכל רחבי האזור וכי  התקשורת בכל רחבי הארץ, תשבח את  יופיו ויתרונותיו.

בשל דרך התנהלות שלטונית לא-ראויה של עיריית הרצלייה ובמיוחד של יעל גרמן ראש העירייה, שהחלום להפוך את מרכז העיר הרצלייה למקום מושך המונים, המצטיין בייחודיות אסטית ואבן שואבת מסחרית -  הרי בשל תכנון וחשיבה  מעוותים  ולאחר תהליך בנייה יקר ארוך ומייסר, הושלם המיזם  בשנת   2007. לא רק שלא חל שיפור במראה מרכז העיר ותיפקודו, אלא תושבי הרצליה קיבלו מרכז עיר בעייתי,  אותו פוקדים  רק מעטים מקרב תושבי האזור.  בשלהי שנת 2013, נבחר משה פדלון לתפקיד ראש העירייה הרצליה.  נמתין ונראה מה השינוי אותו יביא לרחוב סוקולוב, משה  פדלון, מנהל אגף בעיריית הרצליה לשעבר, שהצלחתו הפוליטית לזכות באמונם של תושבי הרצליה,  התבססה על ציון כשלונותיה של יעל גרמן.

 

מרכז העיר של הרצליה, אחת הערים העשירות בישראל, הפך להיות מציאות אורבנית מכוערת, סמל של כישלון יעל גרמן  ושל עיריית הרצליה,  שהתאפשרו בשל חוסר מעש מצד תושבי העיר.
אני, חזיתי את הצפוי, שנה וחצי לפני שהתחילו העבודות.....

 

30.3.14  סיור אביב ברחוב סוקולוב - מרכז העיר הרצליה

 

 

חלפו  4 חודשים מאז נבחר משה פדלון ועדיין לא נראה שום שינוי ברחוב. יש לקוות  כי עובדי העירייה כבר שוקדים על תוכנית לשינוי פני סוקלוב. האם תהיה בהן  בשורה של ממש  ?

 

 

  • 3.1.2014   השנים חולפות ורחוב סוקולוב של הרצליה,  רק נראה יותר גרוע -

 

לפני ימים ספורים הגעתי  אל רחוב סוקלוב בהרצליה,  מה שקרוי המרכז החדש של הרצליה, ששופץ באופן יסודי בשנים 2006-7 בהשקעה של  עשרות מיליוני שקלים,  ביוזמת והנהגת יעל גרמן ראש העירייה דאז וסגנה ומי שהיה מ"מ מקומה  יהונתן יעסור. לא הייתי  בחלקו המזרחי של הרחוב למעלה משנה ומה שנגלה לעיני היה רחוב דוחה ומביש,   עוד יותר מכפי שהיה עד כה.  הבאתי  שוב דברים בעניין,  משום שכתבו על זה בעיתון, כאשר בראשית הכתבה בעיתון הארץ -  מביאים את טענות אתר בושה, בהם חזיתי את העתיד.

ראה:

 

 

על דברים שכתבתי בעקבות הכתבה ועל יהונתן יסעור שהובס בבחירות ראה:

 

 

 

תושבי הרצלייה, צריכים לקוות, כי ראש העירייה הנוכחי משה פדלון, שנבחר בנובמבר 2013, אכן יגשים את שהבטיח לציבור הבוחרים וישנה מן היסוד דברים קלוקלים שעשתה קודמתו יעל גרמן.  משימה לא פשוטה  מוטלת על משה פדלון בעניין רחוב סוקולוב ומרכז העיר, אך אם לא יעשה מעשה דרסטי של שינוי עם מעוף נוכח פני העתיד, כיעורו של מרכז העיר וניוון המסחר בו,  יירשמו במהרה  בתודעה הציבורית, על שמו.

 

 

אביב 2011, ערב פסח -  אתנחתא של  הנאה, מהכיעור של מרכז הרצליה -  גן טבע עירוני, ברחוב סוקולוב מזרחית מהמרכז החדש
ליד רחוב סוקולוב מס' 91, (מול בניין פאן-לון), מזרחית למרכז העיר 'המתחדש', הקימה עיריית הרצליה גן עירוני של פרחי בר. מקום קטן, לא מוצף במבקרים,  למרות קרבתו למרכז העיר הרצליה - מקום מרהיב. 
דוגמא נוספת איך יכול האדם, במקרה זה עיריית הרצליה, לסייע לשמירת הטבע. טבעיר- גן עירוני חדש בו נזרעו פרחי בר ואת השאר, מניחים למעשה הטבע. פריחה מדהימה עת ימי חורף ופריחת  אביב. שבועות ספורים והיופי  הבלתי-נתפש  של הטבע, יחלוף  כלא היה, עד הפריחה בשנה הבאה.  צילמתי עוד ועוד ולא יכולתי להפסיק:

 

 

 

 

על הפארק העירוני הקטן בלב הרצליה,  מזרחית למרכז העיר החדש, ראה:
פארק עירוני הרצליה, סוקולוב   91, רשמים אישיים 18.4.11, ערב פסח, תשע"א

28.9.10   נשיאים ורוח וגשם אין.   בושה אורבאנית.

רחוב סוקולוב, מה שמכונה המרכז החדש, מראשיתו, היה יצירה אורבנית בעייתית, חסרת סיכוי של ממש, להפוך את מרכז העיר הרצליה למקום מושך, בו יש חיי מסחר ותרבות ערים. המציאות כפי שאנו רואים אותה בתום שלוש שנים, חמורה, כפי שחזינו מלכתחילה.

 

מהפכה אורבנית של ממש הכריזה יעל גרמן ראש עיריית הרצליה  המכהנת בתפקיד ראש העירייה מאז שנת 1998. רוח תזזית נשבה בעיר  הרצליה  בשנים 2006-07 ופני מרכז העיר הרצליה, רחוב סוקולוב -  עברו מתיחת פנים דרסטית חדשנית, אשר בודדות  הערים בישראל שעברו 'חוויה אגרסיבית' דומה. מרכז הרצליה  דמה במשך שנה ומחצה  לשדה קרב.  העבודות  לשיפוץ רחוב סוקולוב, החלו בחודש מרץ 2006 והסתיימו למעשה בראשית  אוגוסט 2007.   עיריית הרצליה הפיצה לפני תחילת העבודות, מצגת המראה כיצד יראה מרכז העיר הרצליה לכשיושלמו העבודות.   מי שמעיין במצגת שהפיצה עיריית הרצליה , יעל גרמן  דימתה לעצמה ומכרה לתושבי הרצליה כי  מרכז העיר הרצליה, יהיה כמו פריז. קשה להאמין, אבל עובדה.

 

 

על : עיריית הרצליה ומחדלי העירייה  והעומדת בראשה, יעל גרמן, בתחומים שונים.

 

 

28.9.10 האם עומדים שוב להפוך את רחוב סוקולוב לכאוס

מיזם (פרויקט) מערכת ההסעה ההמונית באזור השרון - BRT

תכנון וביצוע של מערכת ההסעה ההמונית, המכונה BRT, מכפר-סבא, דרך רעננה, עד המרינה של הרצליה, עומד להיות המיזם - פרויקט, התחבורתי הגדול ביותר בשרון.  ענייננו בהשפעת המיזם  על מרכז העיר הרצליה, שתא תהא מכרעת. (זאת בצד סלילת כביש  531).
משרד התחבורה ועיריית הרצליה, רוצים כי תוואי מערכת ההסעה ההמונית,  יעבור לשני הכיוונים, ברחוב סוקולוב. אריה גבע סבור כי יש חלופה טובה הרבה יותר. היכן יעבור תוואי המערכת, דרך התנהלות עיריית הרצליה שהנה בלתי -חראית, בלתי סבירה ומעוררת סימני שאלה כבדים, והצעת אריה גבע לגבי תוואי  הדרך במרכז הרצליה, בה ראוי כי תעבור מערכת ההסעה ההמונית -  BRT,  ראה:
תחבורה - הרצליה

לקריאת   סיכום והמלצות  של נייר-עמדה   בנושא תוואי מערכת BRT והתנהלות עיריית הרצליה, הקש:
סיכום והמלצות  של תוואי - מסלול המערכת ודרך התנהלות עיריית הרצליה.

 

 

 

עוד בשלבים הראשונים של הצגת התוכנית, חזה אתר בושה,  את הקטסטרופה האורבניתשל המרכז החדש, בטרם מעשה ואינו רק  בבחינת 'חכם לאחר מעשה'. לאחר הצגת תכנית תכנית שינוי מרכז הרצליה - רחוב סוקולוב - ברבים,  בשנת 2005  בדקנו אז, הרבה לפני תחילת יישום הרעיון, את תכניתה של יעל גרמן לשינוי פני מרכז העיר הרצליה.  לתדהמתנו, לאחר שעיינו במידע אשר היה לנגד יעל גרמן ופרנסי עיריית הרצליה, התברר כי גיבוש  התפישה הבעייתית של מרכז העיר הרצליה, לא נעשה בדרך ראויה והולמת את  השינוי המפכני, שכמוהו אין בישראל.  מתחנו אז, טרם תחילת העבודות,  ביקורת קשה על העומד להיעשות על-ידי יעל גרמן ועיריית הרצליה והתרענו על הסיכונים ועל האיומים הרובצים על התכניתי.  כיום, שנת 2010, חמש שנים לאחר הצגת התכנית ושלוש שנים לאחר השלמת  יישום התכניות ההזוייה בעינננו,  החומר  המובא באתר בושה, מביא את פועלנו בעניין וממחיש,  עד כמה צדקנו בקביעת התחזית שלנו, כמעט בבחינת נבואה.

 

18.6.10 היתר חורג לפיצול דירות   במרכז העיר הרצליה - מהלך בעל סיכונים - איומים
יוזמת יעל גרמן, לפצל דירות במרכז העיר הרצליה ליחידות קטנות, כדי שישמשו למגורי סטודנטים ויפריחו את מרכז העיר העלוב,  הנו  מהלך  המנוגד למקובל בערים אחרות, יש בו סיכונים רבים לעידוד - דלות, עזובה, פשע, שחיתות.  לפחות, טרם  הבאת הנושא בפני  הועדה המקומית לתכנון, ראוי היה היה לקיים  לאחר דיון ציבורי  מקיף, פתוח, ישר ,שקוף.  ראה:
פיצול דירות במרכז העיר הרצליה, רעיון נוסף מבית מדרשה של יעל גרמן 6-10.

 

 

30.5.10   רחוב סוקולוב, עומד בפני טראומה אורבאנית נוספת - מערכת הסעה המונית BRT
יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה, הודיעה למשרד התחבורה, כי  מסלול  מערכת ההסעה ההמונית, שראשיתו במזרח כפר-סבא, עד המרינה של הרצליה -  יעבור ברחוב סוקולב.  אתר בושה, מעלה את החשש, כי לא היה בפני בכירי עיריית הרצליה, מידע מספיק אם בכלל, לגבי בחירת התוואי בו תעבור מערכת ההסעה ההמונית בעיר. האם לא ראוי יותר, כי המסלול יעבור ברחוב העצמאות.

על:
מערכת ההסעה ההמונית BRT, המסלול בהרצליה 5-10

 

23.9.09  חלפו שנתיים לסיום עבודת המרכז החדש, ובעלי העסקים בעיקר בוכים.
לא צריך להיות מומחה אורבאני או כלכלן גדול, כדי להבין כי מבחינה כלכלית, המרכז החדש הנו  בדיחה אורבאנית בבחינת אסון  לבעלי העסקים ברחוב סוקולוב. הסוחרים ברחוב סוקולוב, אנשים אשר פרנסתם  כרוכה בעמל רב, עומדים בפני מאבק הישרדות.  אני קורא את הכתוב במקומון 'העיר' מיום 23.9.09 על המתרחש ומחייך בסיפוק מר.  סוחרי רחוב סוקולוב, משלמים את מחיר אדישותם וחוסר התארגונתם לפעולה של ממש נגד יעל גרמן ונגד עיריית הרצליה. לא אשמש   מנהיג לסוחרים של סוקולוב, ולא אייעץ להם  מה עליהם לעשות, אך  חוסר המעש שלהם, בתקווה ש אחרים יוציאו עבורם  את הערמונים מן האש, מוכיח -  כי  שתיקת האזרחים וחוסר מעש מצדם  בתקווה שאחרים ייעשו להם את המלאכה,  מובילה רק לאסון...

ראיתי מקום להביא את תגובת עיריית הרצליה לכתבה: "פיתוח רחוב סוקולוב הוא הצלחה בכל המובנים, כולל תרומה למסחר במרכז העיר. באזור נפתחו עסקים חדשים, בתי קפה ומוסדות תרבות וכן נוספו חניונים. הציבור מגיע בהמוניו".

מי שמכיר את הנעשה ברחוב סוקלווב בהרצליה, לעומת  המתרחש ברחובות המרכזיים של הערים הסמוכות, תגובת עיריית הרצליה - הנה מעשה רמייה,  בריחה מן המציאות, טמינת הראש בחול.  העומדת בראש עיריית הרצליה יעל גרמן, איבדה מזמן את הבושה, נבחרי הציבור המסייעים בידה, גרועים ממשענת קנה קצוץ, עלו בים, מעוררי רחמים  ועובדי העירייה, מה בריירה בידם.

 

4.10.09  חג סוכות תש"ע. רחוב סוקולוב  - 'המרכז החדש' –  בן  שנתיים – סיכום ביניים נוסף

חלפו שנתיים מאז סיום העבודות של רחוב סוקולוב, מה שקרוי 'המרכז החדש'. איך נראה רחוב סוקולוב בעיני המתבונן, ומה קיבלו   תושבי הרצליה ?

רחוב רחב ידיים, נקי, עצי דולב שעליהם נושאים בטרם עת,  חנויות סתמיות שאין בהם שום בשורה, בתי קפה בודדים, מוסדות האכלה עלובים כשפלפל חיים הוא הפסגה. תנועה בעייתית, העדר מקומות חנייה שלא מורגש כי מי רוצה באמת לבוא לרחוב הזה, אם אין לו סיבה מיוחדת

חזונה של יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה, גולת הכותרת של פועלה בעשר שנות כהונתה, נראה עצוב, מדכא, מביש.  על רחוב סוקולוב, שנתיים ימים לאחר השינוי הגדול.... הקש:
המרכז החדש - רחוב סוקולוב,  סיכום ביניים -  אוקטובר 2009

 

כדי להביע דעתי על דרך תפקודה של יעל  גרמן  בתפקיד ראש עיריית הרצליה,  בעקבות דברי ההלל, שהיא שרה לעצמה עוד בטרם סיום העבודות של המרכז החדש, רחוב סוקולוב, בשנת 2007, שבעיני, הנעשה בו הנו אווילות אורבנית, ולדברי יעל גרמן,  מתסמנת הצלחה גדולה,  בחרתי  לקראת סוף השנה האזרחית, 2006,  לכתוב בחרוזים:

על עירייה, שבראשה עומדת אישה חסרת בושה.

 

לידתו של חזון הבהובים

בלא קשר להערכת הצד האסטטי של  רחוב סוקולוב מרכז העיר החדש של הרצליה, לגביו חלוקת הדעות -  הרי  לאחר סיום עבודות השיפוץ  ובניית המרכז החדש של הרצליה,  מששבו החיים  ברחוב סוקולוב למסלולם כביכול, התברר, כי מה שחזה אריה גבע   והעלה בכתב בתאריך 7.8.05 , חודשים  ארוכים לפני שהחלו עבודות הבנייה, מתגשם במלואו -

לקריאת הקש: נייר-עמדה 1, המרכז החדש סוקולוב,

 

כשהתברר, כי יעל גרמן  או בכירי ועיריית הרצליה או חברי הקואוליציה במועצת העירייה -  אינם מעוניינים לקיים דיאלוג אמיתי או לשמוע ביקורת  מפי תושבים נטולי פניות ואינטרסים, , בדק אריה גבע את נושא המידע שעמד בפני יעל גרמן, עיריית הרצליה כדי לקבל את ההחלטה החשובה בדבר שינוי אופי מרכז העיר הרצליה, מהקצה לקצה וכן את נושא שקיפות המידע, של מיזם המרכז החדש, רחוב סוקולוב, הרצליה.

הממצאים קשים, ויש להם השלכות הרבה מעבר למיזם המרכז החדש של רחוב סוקולוב.

לקריאת נייר-עמדה מס' 2, המרכז החדש,  סקולוב הרצליה, מידע,  שקיפות   7.4.06 ,

הקש : נייר - עמדה מס' 2, המרכז החדש, הרצליה, מידע חלקי, שקיפות

  • מי שזמנו קצוב ורוצה ללמוד את העיקר, ניתן להסתפק בקריאת תמצית הדברים הקש:

נייר-עמדה, מס' 2, עיקרי הדברים, מרכז חדש, רחוב סוקולוב הרצליה, 7.4.06

 

מראה עיניים של רחוב סוקולוב הרצליה, המרכז החדש.

לקט תמוונת של מראה רחוב סוקולוב, הרצליה, בעת  בניית מיזם המרכז החדש. מאחר ואין אנו אוהבים חורבות, הבאנו מאלה, מספר מוגבל, על הקצה המזלג: אלבום תמונות חלקי, רחוב סוקולוב בעת הבנייה והשיפוץ.

 

אוגוסט 2007, איך נראה  רחוב סוקולוב והסביבה הקרובה אליו, לאחר השיפוץ הממושך. זהו המרכז החדש ליום 3.8.07  הקש: אלבום תמונות סוקולוב, לאחר סיום המיזם

 

הרצון להקים משהו שונה, ביזארי,  איזוטרי, שאין כדוגמתו בשום מקום אחר, הוא  מה שהניע  כנראה, את יעל גרמן, ראש העירייה הרצליה, לכדי  - יוזמה, אישור, ביצוע  - של תכנית שעל-פניה, נראתה בעלת סיכונים גדולים  בעליל. יעל גרמן, יודעת כנראה הכל  אודות הרצליה ומה רוצים תושביה ומה טוב להם. כאשר יעל גרמן אינה רוצה להתייעץ עם  תושבים בעלי ניסיון, ידע והבנה, שאינם אנשי שלומה, שאינם  סמוכים על שולחן עיריית הרצליה או חלילה, רחמנא ליצלן - מבקרים את פועלה מעת לעת -  הרי  התוצאה עלולה להיות לא טובה בלשון המעטה. .

 

יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה  יוזמת ופועלת לפי שגיונותיה, (אידיאה-פיקס) את התוצאות משלמים תושבי העיר הרצליה. במקרה של המרכז החדש, רחוב סוקולוב -  הסוחרים, בצד התושבים המתגוררים  בצדי המרכז החדש, משלמים את המחיר ועוד איך משלמים !!! אם לא יחול שינוי של ממש, קיים חשש, כי התשלום בעתיד, עלול להיות גבוה עוד יותר.

 

סיום עבודת המרכז החדש, רחוב סוקולוב, לא רק שלא הביא לפריחתו של  רחוב סוקולוב והצפתו בקונים מכל רחבי האזור,  אלא להיפך וזאת בלשון המעטה.  תנועת הקונים דלילה, תושבי השרון  אינם מגיעים לראות את 'הפלא', ואפילו תושבי הרצליה אינם מגיעים לראות מה בנתה יעל גרמן  למענם ועל מה הוצאו עשרות מיליונים מקופת עיריית הרצליה.

המסחר ברחוב סוקלוב, הולך ודועך  לא נפתחו חנויות יוקרה, או כאלה שיש בהן למשוך קהל שלא מהסביבה הקרובה, ואיננו רואים שהמקום הופך לאבן שואבת לפעילות של בידור ותרבות הפנאי.  לקראת סתיו 2008, יפתח בית האזרח המשופץ, אותו הקדישה יעל גרמן למען אנסמבל התיאטרון ויפתח  הסינימטק, - ונמתין לראות עד כמה ישפיעו שני מוסדות אלה, על פני רחוב סוקולוב ועסקיו.

כיום, אוגוסט 2008,  פני רחוב  סוקולוב, הולכים ולובשים פנים של עיירת פיתוח אך בהבדל אחד. לתושבי הרצליה, יש אלטרנטיבות היכן לבלות או לבצע את הקניות.

 

  • תופעת האזרחים הקשישים הסיעודיים, הממלאים את המרכז החדש,  בהמוניהם, בלוויית המטפלים הזרים, היא מעניינת  ומסקרנת כאחד.  אנו נקדיש בעתיד לעניין זה, מחשבה ומלים.

 

המהלך ברחוב  סוקולוב בשעות היום והערב, יכול לראות ולחוש, את תוצאות חלומותיה של יעל גרמן ראש העירייה של הרצליה מאז 1998, הרואה במרכז החדש של רחוב סוקולוב, את פסגת הישגיה כראש עיריית הרצליה. באוגוסט 2008,  ימלאו שנה לפתיחת המרכז החדש בהרצליה וראוי שתהא זו  שעה של חשבון אמת.

 

 

 

 

מראה  רחוב סוקולוב  הרצליה בעת תהליך הבנייה של המרכז החדש, תהליך שנמשך על-פני חודשים ארוכים. נראה כי המושג אלימות אורבנית, שאינה מתחשבת בתושבים - הוא המושג המתאים לתהליך שיפוץ הרחוב.

 

גם אם היה מדובר במהלך שסופו מוצלח, האם המחיר הכספי, הסבל והטרחה שנגרמו לתושבים רבים, שווים את התוצאה ?

 

 

 

ככה זה נראה  ביוני 2008     מרשים ? -  לדעת אתר בושה - מאד לא, אם כי יש כאלה הסבורים, כי מראה הרחוב נאה.

האם כך  צריך להראות מרכז עיר גדולה, משגשת ועשירה  במרכז הארץ  - התשובה ברורה. לא ולא !!!

 

אריה גבע מלווה את מיזם  המרכז החדש, רחוב סוקולוב הרצליה, כתושב העיר הרצליה, החל מיולי 2005, עת נודע ברבים על תכניות עיריית הרצליה לבצע מהפכה של ממש במרכז העיר.

 

אז, התברר לאריה גבע מהתקשורת, כי יעל גרמן, ראש העירייה, פעלה בשקט ו'בצנעה', בהליך שהיא כינתה סיעור מוחות עם תושבים,  כדי לגבש את הרעיון המבריק של מה שהיא מכנה, רחוב ממותן תנועה.

בדיקה שעשה אריה גבע,  בתיקי העירייה אותם קיבל לעיונו, על-פי חוק חופש המידע, העלתה, כי מדובר בתהליך של מראית עין של התחשבות בתושבים,  בעוד שלמעשה, כל אלה שהוזמנו להשתתף במה שכונה סיעור מוחות, 'רקדו על-פי חלילה של יעל גרמן.

 

אריה גבע, הכין ניירות-עמדה, בנושא המרכז החדש, רחוב סוקולוב בהרצליה. הוא מציג שם את העבודות, את דרך קבלת ההחלטות, תוך תחזית שלו על הצפוי ותוך הצגה גלמית של חלופה תכנוניות. הדברים נכתבו לא בבחינת חוכמה שלאחר המעשה, אלא מתוך ראייה מראש, שנעשתה תוך חשיבה מסודרת, משוחחרת מכל אינטרסים זרים, או שיקולי יוקרה או תדמית.

 

בנייר-העמדה הראשון שהכין אריה גבע  באוגוסט 2005 על 'המרכז החדש',  נכתב:

  • " אם חזונה יצלח בממד הזמן, מגיעות לה מחמאות על ההעזה, למרות הביקורת שתיוותר בעינה על הדרך בה נהגה. אך אם יתברר, כי המתנגדים, צדקו בגישתם, ספק אם יהיה בידי ראש העירייה לשלם (לאו-דווקא כספית), את מחיר הכישלון".

לאחר סיום המיזם,  באוגוסט 2007,  לכל מי אשר ראה נכוחה, התוצאה של המהפכה במרכז העיר הרצליה, הייתה ברורה וכאובת.

 

אם לא יחול שינוי של ממש, סוחרי רחוב סוקולוב, תושבי אזור המרכז החדש  ועיריית הרצליה, ייאלצו להפניםו את המשמעות החברתית של המהלך. מה שרואים בקיץ 2008, זה מה יש, בטוב וברע.

ייאמר, כי עיריית הרצליה טורחת לנקות לעתים מזומנות את רחוב סוקולוב, כך שמדובר בפני הרחוב במיטב יכולתו. כאשר תתברר העלות הגבוהה של הניקיון ולאחר חלוף הבחירות המונציפאליות בנובמבר 2008, יהיה מעניין לשוב ולבחון את הניקיון במקום.

 

מעבר לבעייות התנועה הקשות והתרחקות מרבית תושבי הרצליה ממרכז עירם, המחיר הכלכלי של השינוי לגבי כל  הגורמים הקשורים לחיי המסחר במרכז העיר, (הבעלים, הסוחרים, העובדים),  המצב נראה לא קל. המצב האמיתי ישתקף בהרכב החנויות ברחוב סוקלוב, אופיין, צורתן ודרך תחזוקתן. אי-אפשר יהיה לייפות לאורך זמן את המציאות. פני הרחוב ואופיו, ישקפו את האמת.

 

כדי לא לטעות בתפישת העולם של אתר בושה, ברור שהיה צורך כבר לפני שנים רבות, למרק ולשפץ את פני רחוב סוקולוב, שהוא הרחוב המסחרי המרכזי בהרצליה ואת סביבתו, שבלטו בעליבותם, עד כדי עלבון לעיר עשירה כמו הרצליה.

 

אולם רב המרחק,  בין שיפוץ רחוב  ראשי, לבין אימוץ תכנית 'מהפכנית' ייחודית להרצליה, עליה חלק אריה גבע, עוד בטרם נפלה יד הכורת על אבני הרחוב, זאת,  לאחר שלמד אודות התכנית - המכונה המרכז החדש,  ביולי 2005.

 

מי צדק, עיריית הרצליה בראשות יעל גרמן, שלרשותם משאבי ענק של הקופה הציבורית, או תושב העיר, שלא חסך מזמנו ומרצו כדי להביע את דעתו, תוך הצגת תכנית חלופית. המציאות לעיניכם, תשפטו.

 

לא צריך להרחיק לכת, לראות כיצד  צריך להראות רחוב ראשי של עיר. בערים - רעננה, רמת השרון השכנות, בוצעו בשנת 2007-08, שיפוצים ברחובות הראשיים, אחוזה - רעננה,  סוקולוב - רמת השרון.

 

לא נותר לנו לומר - לך אל הנמלה עצל, והכוונה גם לראש העירייה יעל גרמן וחבר יועציה וגם אל תושבי הרצליה, שראוי וילמדו היטב, כיצד מנוהלות ואיך נראים הרחובות הראשיים של  הערים השכנות.

 

חלופה שהציג אריה גבע  לגבי תכנית מתאר של מרכז העיר, שהוצגה באופן ראשוני בלבד, עוד לפני תחילת העבודות, הייתה ברורה. היה צורך לשפץ את רחוב סוקולוב, לעודד ולפתח את המסחר והתחבורה הציבורית ולפעול לעידוד הבניה, מסחר ומגורים, ולפעול למען שינוי תכניות המתאר שתאפשרנה בנייה לגובה, תוך הקמת חניונים תת-קרקעיים. את אזור הבילוי, בתי-הקפה וכו',  צריך לרכז ברחוב בן-גוריון, שטח התחנה המרכזית שייבנה מחדש, מתחם שער-העיר, המוזיאון, יד לבנים ורחבת בית-המשפט החדש. אלא  כאשר יעל גרמן, הייתה 'נעולה' על תפישתה המהפכנית, בעוד  פרנסי העיר, לא אזרו אומץ להתייצב מולה וקיבלו בתשואות את התכנית,  המרכז החדש, רחוב סוקולוב שלפנינו - הוא התוצאה. .

 

 

 

   מספר מאמרים 
1 15.3.15 הריסת חלקים מ'המרכז החדש' של הרצליה,מאוחר ומעט מדי
2 3.1.2014 השנים חולפות - רחוב סוקולוב של הרצליה נראה רע יותר
3 18.6.10 פיצול דירות למגורי סטודנטים, יוזמת יעל גרמן לעידוד מרכז העיר הרצליה, הנו מהלך המנוגד למקובל בערים אחרות, יש בו סיכונים רבים לעידוד - דלות, עזובה, פשע, שחיתות, אשר אישורו על-ידי הועדה המקומית לתכנון, ראוי היה שייעשה רק לאחר דיון ציבורי מקיף, פתו
4 4.10.09 חלפו שנתיים מסיום שיפוץ רחוב סוקולוב. מה קיבלו תושבי הרצליה ?
5 31.3.07 הערכת הסקטור העסיק את הפוטנציאל במרכז החדש, הרצליה
6 3.8.07 , קפה של בוקר במקום הכי נעים בעולם, המרכז החדש בהרצליה
7 15.3.07 ימתין הסינימטק עד שתוכח הצלחת המרכז החדש בהרצליה
8 15.12.06 אל יתהולל חוגר כמפתח, המרכז החדש חורבות ויעל גרמן מהללת עצמה, פואמה על ראש עירייה חסרת בושה
9 6.4.08 נייר עמדה מס' 2, המרכז החדש הרצליה, העדר שקיפת, עיקרי הדברים
10 2.4.06 ניר-עמדה מס' 2, המרכז החדש הרצליה, העדר שקיופות ושיתוף תושבים
11 12.8.05 נייר עמדה מס' 1, המרכז החדש בהרצליה
 

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

http://www.flyrnai.org/dbimg/R...oft-office 
http://www.flyrnai.org/dbimg/R...me-premium 
cheap creative suite 6 
http://www.flyrnai.org/dbimg/R...roduct-key 
adobe dreamweaver cs5 mac download 
achat viagra cialis 5 precio cialis kaufen in deutschland köpa viagra receptfritt kamagra hinta
sildenafil citrate pills does kamagra work on women price of sildenafil citrate cialis generic tadalafil is levitra over the counter
levitra from india sildenafil dosage ordering viagra online is generic cialis from india safe generic viagra blue pill 25mg