בושה בושה
ביאנלה, - תרבות -חינוך פרפראות

 הביאנלה של הרצליה,  צריכה להיות אירוע תרבותי חשוב, שתכליתו להוסיף דעת, השכלה והתנסות תרבותית לתושבי העיר ובאותה עת, להביא לתודעת ציבור תושבי האזור, את   קיומה של הרצליה ופניו היפות של מרכז העיר הרצליה.  אירוע  הביאנלה, הנו אירוע יקר לקופת העירייה, אותו מטפחת יעל גרמן מזה כמה שנים.  האם  אכן הביאנלה של הרצליה  במתכונותו  הקיימת הנו מאורע תרבותי המצדיק את  ההוצאה הנכבדה שמוציאה עיריית הרצליה מהקופה הציבורית והאם, הצגת  עליבותו של מרכז העיר, משרתת את תושבי העיר הרצליה וסוחריה. 

נוכח המתרחש ברחובות מרכז הרצליה בעת הבינאלה השלישית,  ההתעניינות המעטה שגילו התושבים במתרחש,  ריקנות המופעים (להוציא מופע הפתיחה של שעשועים חינם),  אופי המוצגים,  עליבות  פני רחוב סוקולוב ורחוב בן-גוריון,  למרות שלל האורות  -  כל אלה, הופכים לדעתנו את הביאנלה, לפיאסקו ביזארי עצוב ומדכא.  

 

על :

הביאנלה השלישית של הרצליה, תשע"ב - סוכות, אוקטובר 2011

 עיריית הרצליה

 

     

הביאנלה לאמנות עכשווית.

ביאנלה, היא אירוע אמנותי דו-שנתי  בו  מציגה עיר בפני ההמונים ברחובות או במתחמים מוגדרים, אמנות בתחומים שונים. לטעמו ודעתי,  החלטת יעל גרמן ועיריית הרצליה, להנהיג מסורת של ביאנלה שתציג את אמנות עכשווית, הנה מעשה מבורך, הגם שחלק גדול מהמייצגים והמוצגים, אינם מובנים כולם לכל הציבור הרחב.   גם אם היו בידינו נתונים של עלות  עריכת הביאנלה לקופת העירונית של הרצליה, קשה לאמוד את  העלות מול התועלת, מה עוד, שלדעתנו, ישנם ערכי תרבות והכנסת שמחת חיים להמוני התושבים,  שאין למדוד אותם ב רק אמת מידה של מדדי כדאיות.

בעיני, הביאנלה   לאמנות עכשווית, בצעדיה הראשונים לההפך למסורת בעיר הרצליה, הנה אירוע ראוי, שצריך לקחת אותו בפרופורציה הנכונה.  ניסיונה של יעל גרמן, להפוך את הביאנה למנוף לשדרוג תדמית מרכז העיר הרצליה, לא תצלח, משום שהמוצר אותו היא מנסה לשווק - מרכז העיר, במתכונת הקיימת שלו, הוא בבחינת סחורה לא מבוקשת ולא ראוייה. 

הביאנלה לאמנות עכשווית,  מייצגת   את אישיותה  של יעל גרמן, ראש העירייה  ובניגדים בבחינת דבר והיפוכו בין-  עמדותיה המוצהרות מול  פועלה  ;  המציאות מול התדמית ;  האמת מול השקר ;  הרציונל מול האיוולת.

הביאנלה השנייה, סוכות תש"ע , אוקטובר 2009

הביאנלה השנייה לאמנות עכשווית בהרצליה, הוא אירוע אמנותי-תרבות, שאם ניקח אותו בפרופורציות הנכונות,  יש לברך עליו.   עם זאת,  פעולה של יעל גרמן, להתהדר באירוע הבינאלה,  כדי להעצים ולהאדיר את  הצלחת המיזם הכושל של מרכז העיר הרצליה, הנו פאטתי, מעורר גיחוך והופך את דבריה לחוכא ואיטלולא ומעמיד את  הביאנלה עצמה באופן  נלעג משהו....  


 שבתי לבקר פעם נוספת את  רחובות הרצליה בעת הביאנלה השנייה לאמנות עכשווית.  מרכז העיר הרצליה, נקי, מואר, אך מדכא.  לא נראו חוגגים רבים ברחובות  ולמרות השעה הנוחה,רק בודדים הגיעו מחוץ לעיר הרצליה, כדי לחזות במוצגי הביאנלה תוך שיטוט ברחובות מרכז העיר.  חשתי צער עמוק, מבוכה של ממש,  נוכח מה שנראה בעיני כישלון מהדהד של אירוע שאני רוצה ומייחל להצלחתו.   כמה עצוב כי האירוע אותו אצרו טובי המומחים בתחום, כי יצירות אמנות שיוצריהם עמלו ונתנו מכישרונם,  נבלעו ברחובות מרכז הרצליה,   המכוערים.   הביאנלה השנייה לא רק שלא הביאה בשורה, אלא  העמיקה את  עליבותו של מרכז העיר.

 

אני מבין מדוע התאכזבו אלה שהגיעו מחוץ לעיר, כדי להסתובב ברחובותיה,  אך אין לי תשובות מדוע  לא הגיעו המונים מאזור המרכז להשתתף באירועי הביאנלה, נוכח יחסי הציבור והפרסום הרב שעשתה עיריית הרצליה.   לא מעניין אותי מה תאמר יעל גרמן בתקשורת  לסיכום הביאנלה. מן הסתם היא תדבר בשבחי הביאנלה  ועל ההמונים שהגיעו להרצליה מכל רחבי הארץ ועל התרשמותם העמוקה מיופייה של העיר וחדשנותה.  אני מניח כי עוזריה של יעל גרמן,  ואלה שהתפרנסו מן הביאנלה, ירעיפו שבחים.   המציאות ומראה העיניים חזקים מכל מלל ריק ונבוב. לבי מלא צער כי הרצליה אינה זוכה למנת החסד   ולמקום הראוי בין ערי השרון. 

 

על הביאנלה השנייה, שהתקיימה בסוכות תש"ע, כולל קישורים לביקורת אמנותותית של התקשורת, ראה: הביאנלה  השנייה לאמנות עכשווית, סוכות תש"ע

 

 ביקור שני  ברחובות הרצליה, להטמיע  את חווית הביאנלה השנייה.

רשמים אישיים, ביקור נוסף ברחובות הרצליה  6.10.09

 

אין טוב ממראה עינים.  צילומים  שעשה אריה גבע במצלמה פשוטה:
 חוויית הביאנלה, רחובות הרצליה 6.9.09 בין שבע ושמונה בערב.

 

ככה זה התחיל...

ערב סוכות , תשס"ח, 26.9.07  הביאנלה הראשונה של הרצליה לאמנות עכשווית

הביאנלה  לאמנות עכשווית, שמקיימת עיריית הרצליה, ערב הסוכות ובמהלכו,  מדגישה שוב  את דבוקתה של ראש העירייה  הנוכחית, יעל גרמן, לפתח  בעיר  אמנות  ל''אניני' טעם תרבותי  כביכול (המוזיאון העירוני, אנסמבל התיאטרון, הסינמימק).  חגיגות הביאנלה המתקיימות בחוצות מרכז הרצליה, הם  תחליף ראוי לחנוכת 'מרכז העיר' החדש, שהושלם לאחר בנייה של שנה ומחצה, בו העיר דמתה לשדה קרב.  המבקרים, תושבים וכאלה שהגיעו מחוץ לעיר, יוכלו לראות במו עיניהם את דמותו של  רחוב סוקולוב  המחודש, הנעדר  לטעמי, בשורה אדריכלית כלשהי  ואינו מקום מושך,  שמתחשק לבקר בו שנית.  'המרכז החדש' קיבל חשיפה במישור המקומי והארצי וכשתסתיים החגיגה, הוא יחזור לשיממונו ולמצוקת הסוחרים הנאבקים לקיומם. לקריאת המסמך הדן בביאנלה - הקש, ביאנלה הרצליה 2007

 

קיימים סימני שאלה  בדבר הדרך בה אישרה מועצת העירייה את קיום הביאנלה והאם ראוי היה שהעיר תקציב לכך משאבים כה רבים, ומדוע כה נמוך, חלקם של האמנים תושבי העיר ?  עם זאת,  הרצליה הנה עיר מבוססת וההוצאה על הביאנלה ראויה יותר, מהשקעות במיזמי סרק אחרים שעשתה העירייה בחוסר הגיון ובלא בדיקות מעמיקות.

 

מרכז העיר הפך לשעה, למקום תוסס ומלא חיים, בו  מציגים 75  אמנם מיצירותיהם, הפזורות בחללי בנינים וברחוב  סוקולוב.  אין מדובר ביצירות אמנות מרשימות או  כאלה הפונות לחושים, אלא באמנות המגרה את המתבונן לחשוב  וליצור. תכני הביאנלה, והמשמעות הנגזרת מעבודות האמנות שנבחרו לתצוגה, הם  החלק שמן הראוי לעסוק בו ולהפנים את משמעותו.  הביאנלה, עוסקת  בעורף באופנים שונים: " העורף כהיפוכו של החזית ; -החברה האזרחית ביחס לצבא ;  המרחב הציבורי  - המקום שבו מצויה החברה ביחס למדינה ;  המקום שבו ממוקמת העבודה מול ההון".

 

  

חינוך

22.8.08  מערכת החינוך של  עיריית הרצליה,  בראשה עומדת  יעל גרמן,  קיבלה ציון בלתי מספיק. ההוצאה לתלמיד הגבוהה ביותר בארץ, ההישגיות של זכאות לבגרויות -  האחרונה בין ערי  השרון.  כשלון החינוך של יעל גרמן

 

מאחר וההרכב הדמוגרפי של תושבי   ערי השרון,  דומה מאד,  הנתון  של ההוצאה הגבוהה בהרצליה, מול המיקום הנמוך יותר של הזכאות לבגרות, מעלה תהיות נכבדות, שמא מדובר בבזבוז,  משווע,  שהנו תוצאה של  חוסר יעילות של עיריית הרצליה.  למרות מכונת הדוברות המשומנת,  לא עלה בידי יעל גרמן, להצניע את האמת והתקשורת יצאה נגדה  בביקורת חריפה. יעל גרמן, אינה יותר בבחינת  אתרוג. 

 

 

יולי – אוגוסט 2007 ; יעל גרמן כיכבה בתכנית הפרלמנט של  רייכר, כחברת הפורום. 

 

שבוע לאחר מכתב ששלח אריה  למערכת התכנית, יעל גרמן אינה שם יותר.     מקרי, או שהתכנית הבינה במי המדובר ?

 

 "שיחקת אותה" אומרת כותרת כתבתה של יערה יעקב, בהעיר-צומת השרון, ביום 20.7.07, המעניקה צל"ש ליעל גרמן.  וכך כותבת העיתונאית הנכבדה :

 "גרמן גילתה שהבן של רייכר הוא אחד המועמדים לניהול הסינימטק  ופרשה מתכנית הטלביזיה שלו.  ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, כתבה השבוע מכתב לעורכת תכנית הטלוויזיה של ערוץ 2, 'הפרלמנט של גדעון רייכר, רחלי שחר, ובו ציינה כי החליטה להפסיק להשתתף בתכנית. במכתב הסבירה גרמן, כי קבלה בימים האחרונים מסר ולפיו בנו של רייכר הוא אחד מאלו שהגישו מועמדות לניהול הסינימטק בהרצליה, במכרז שערכה העירייה, ואף הגיע לשלבים האחרונים, בצד מועמדים נוספים. 'מטעמי הגינות ושקיפות ציבורית' כתבה גרמן לשחר, 'החלטתי שמן הראוי שלא אשתתף בתכנית עד להודעה חדשה".

 מי שמכיר את העובדות שהובאו בעבר באתר בושה, יודע כי דברים  אלה, נשמעים כבדיחה.

מי שהביא את הידיעה המרעישה למקומון 'צומת השרון', כנראה לא יידע את העיתון, כי שבוע קודם,

ביום 12.7.07, כתב אריה גבע לאתר האינטרנט של תכנית 'הפרלמנט של רייכר',  מכתב  - שלא זכה

לתגובת חברת  קשת, ערוץ 2, אך פורסם במלואו באתר שלהם: לקריאה הקש -   גרמן - רייכר

  

יעל גרמן, ראש העירייה מצליחה להגיע לשפל  חדש. פועלה נגד הנצחתו  של סופר השואה קצטניק בגן בעיר, הנה בלתי נורמטיבית בעליל ובלתי נתפשת. .

קריאת פסק-הדין בדבר התנהגות יעל גרמן, בקשר להנצחת סופר השואה קצטניק, הנו ספיח לקשיים שהעמידה  ראש העירייה לבנו של המנוח, ליאור די-נור, להנצחת  זכר אביו, האדם שחשף  ברבים  את מוראות השואה והמאבק להישרדות. הגן שהוקם בהרצליה בשכונה שנבנתה על-ידי  בנו של הסופר, נועד מלכתחילה לשאת את שמו של קצטניק. גרמן, מטעמים בלתי סבירים שגובלים באיוולת וגסות-רוח, העמידה גרמן  קשיים ללא-סוף, גם לאחר שמועצת העירייה החליטה לקרוא את הגן על שמו. צריך לקרוא את פסק-הדין כדי להאמין בקטנוניותה של ראש העירייה המשקפת את הדרך בה היא נוהגת להתדיין עם התושבים בלא חשבון ובכל עניין. דרכה של גרמן, כנגד זכרו של קצטניק,  מעוררת סלידה ובוז.  המחשבה שזו  ראש העירייה ויו"ר ועדת החינוך של מרכז השלטון המקומי, היא לבדה מצדיקה את המאבק בה ואת הקמת אתר בושה. לקריאת פסק-הדין הקש:  

עתמ 1708/06,  ליאור יחיאל דינור נ. יעל גרמן ועיריית הרצליה, בית-המשפט המנהלי בתל-אביב, ניתן 25.4.07

 

חובה לקרוא את תקציר  העתירה שהגיש ליאור דינור, כנגד יעל גרמן ועיריית הרצליה והשתלשלות הדברים לאחר  מכן,  בעניין הנצחת אביו, הסופר קצטניק ז"ל.  התנהגותה של יעל גרמן  הנה בלתי נתפשת. צריך לקרוא לאיזה שפל נמוך מסוגלת ראש העירייה להגיע.  השתלשלות הדברים 

3.9.07  חמישים  האישים המשפיעים על החינוך בישראל – מה קרה ליעל גרמן ?

יעל גרמן, ראש העירייה בהרצליה, המכהנת גם כיו"ר ועדת החינוך במרכז לשלטון מקומי, שכיכבה בעבר

כאחת האנשים המשפיעים על החינוך בישראל, לא נמנית יותר על קבוצה זו,  שערך עיתון העיר.

 

תפקידה כיו"ר ועדת החינוך של מרכז השלטון המקומי, צריך היה להקנות לה השפעה ומעמד גבוהים, כפי

שהדברים קבלו ביטוי ברשימת העיתון בשנת 2006, שם תפשה יעל גרמן את המקום  הארבע-עשר, שייחס לה השפעה של ממש. ברשימה שפורסמה באוגוסט 2007, הוצאה יעל גרמן מהרשימה,  למרות שהיא עדיין

מכהנת בתפקיד יו"ר ועדת החינוך.

אריה גבע אינו  יודע מה הביא להוצאת  יעל גרמן, מרשימת המשפיעים -  האם אבד 'מקסם השווא' של אישיותה ופועלה, או שעיתון 'העיר' הפנים סוף-סוף את פניה האמיתיים.  באם הייתה לאתר בושה תרומה כלשהי לעניין זה, יצא עמלנו בטובתם של ילדי ישראל. אריה גבע  סבור שבשל מעלליה, התנהגותה ודרך התנהלותה, יעל גרמן אינה צריכה להיות יו"ר ועדת החינוך של הרשויות המקומיות והביע דעתי זו בכתב מספר פעמים בפני יו"ר מרכז השלטון המקומי,

עדי אלדר, שמכהן גם כיו"ר עיריית כרמיאל, שתמך בה, תוך התעלמות מופגנת מהמידע שהועבר אליו. הוא היה מס' 3 ברשימת המשפיעים אשתקד, אך מצא השנה עצמו בחוץ.

 אריה גבע  סבור גם שיעל גרמן, מנועה גם לעסוק בכל עניין הקשור בנושאי כבוד האישה  ומעמדה וזאת, בשל התנהגותה הפסולה מני ובי, בנושא הטיפול והפיטורין של עובדת שהלינה על הטרדה מינית בחברה הקשורה לעיריית הרצליה.

 אריה גבע לא טען מעולם, כי יעל גרמן צריכה לעזוב את משרתה כראש העירייה בהרצליה. היא נבחרה למשרה זו כחוק וחובה עליה להמשיך בתפקידה עד הבחירות.

      

ערב סוכות , תשס"ח, 26.9.07  הביאנלה הראשונה של הרצליה לאמנות עכשווית

הביאנלה  לאמנות עכשווית, שמקיימת עיריית הרצליה, ערב הסוכות ובמהלכו,  מדגישה שוב  את דבוקתה של ראש העירייה  הנוכחית, יעל גרמן, לפתח  בעיר  אמנות  ל''אניני' טעם תרבותי  כביכול (המוזיאון העירוני, אנסמבל התיאטרון, הסינמימק).  חגיגות הביאנלה המתקיימות בחוצות מרכז הרצליה, הם  תחליף ראוי לחנוכת 'מרכז העיר' החדש, שהושלם לאחר בנייה של שנה ומחצה, בו העיר דמתה לשדה קרב.  המבקרים, תושבים וכאלה שהגיעו מחוץ לעיר, יוכלו לראות במו עיניהם את דמותו של  רחוב סוקולוב  המחודש, הנעדר  לטעמי, בשורה אדריכלית כלשהי  ואינו מקום מושך,  שמתחשק לבקר בו שנית.  'המרכז החדש' קיבל חשיפה במישור המקומי והארצי וכשתסתיים החגיגה, הוא יחזור לשיממונו ולמצוקת הסוחרים הנאבקים לקיומם. לקריאת המסמך הדן בביאנלה - הקש, ביאנלה הרצליה 2007

 

קיימים סימני שאלה  בדבר הדרך בה אישרה מועצת העירייה את קיום הביאנלה והאם ראוי היה שהעיר תקציב לכך משאבים כה רבים, ומדוע כה נמוך, חלקם של האמנים תושבי העיר ?  עם זאת,  הרצליה הנה עיר מבוססת וההוצאה על הביאנלה ראויה יותר, מהשקעות במיזמי סרק אחרים שעשתה העירייה בחוסר הגיון ובלא בדיקות מעמיקות.

 

מרכז העיר הפך לשעה, למקום תוסס ומלא חיים, בו  מציגים 75  אמנם מיצירותיהם, הפזורות בחללי בנינים וברחוב  סוקולוב.  אין מדובר ביצירות אמנות מרשימות או  כאלה הפונות לחושים, אלא באמנות המגרה את המתבונן לחשוב  וליצור. תכני הביאנלה, והמשמעות הנגזרת מעבודות האמנות שנבחרו לתצוגה, הם  החלק שמן הראוי לעסוק בו ולהפנים את משמעותו.  הביאנלה, עוסקת  בעורף באופנים שונים: " העורף כהיפוכו של החזית ; -החברה האזרחית ביחס לצבא ;  המרחב הציבורי  - המקום שבו מצויה החברה ביחס למדינה ;  המקום שבו ממוקמת העבודה מול ההון".

 

בעיני, הביאנלה  מייצגת   את אישיותה  של יעל גרמן, ראש העירייה  ובניגדים בבחינת דבר והיפוכו בין-  עמדותיה המוצהרות מול  פועלה  ;  המציאות מול התדמית ;  האמת מול השקר ;  הרציונל מול האיוולת.

 

 

 

1 26.10.11 הביאנלה השלישית של הרצליה - משמים, יקר
2 6.10.09 הביאנלה השנייה לאמנות עכשווית - ביקור נוסף
3 ביאנלה שנייה לתרבות עכשווית, הרצליה, אוקטובר 2009
4 מערכת החינוך של הרצליה, הוצאה גבוהה, הישגים בינוניים, יעל גרמן מתהדרת לשווא
5 ביאנלה ראשונה בעיר הרצליה, 2007
6 22.7.07 הפרלמנט של רייכר, למה גרמן אינה בפורום יותר
 

השלטון - שלוחותיו

רשויות מקומיות

cost of adobe indesign in india 
buy windows xp os 
price of mountain lion os 
purchase windows xp home 
download acrobat standard 9 
viagra receptfri cialis acheter kamagra en france achat viagra rapide generique du viagra
where can i buy kamagra in london generic viagra american express what is viagra super active cialis how long does it last sildenafil citrate without prescription
viagra cost in india sildenafil citrate tablets india sildenafil brand names generic cialis picture sildenafil for females